CZ / EN

Novinky

Vomáčka: 200. výročí Vídeňského kongresu

Letos uplyne 200 let od konce Vídeňského kongresu, který změnil tehdejší pohled na mezinárodní politiku a byl základním kamenem pro tehdy nejdelší období bez válek v Evropě. Po čtyřicet let nedošlo mezi velmocemi k žádné válce a s krátkou přestávkou v roce 1854, kdy vypukla Krymská válka, nevypukl dalších 60 let žádný všeobecný konflikt.

Zobrazit více ...

Vomáčka: dojmy ze semináře "25 let od listopadu 1989: a co dál?"

Ve čtvrtek 11.12.2014 se konal na půdě Vysoké školy ekonomické seminář s tématem „25 let od listopadu 1989: a co dál?“, který pořádal Institut pro studium ekonomiky a politiky ve spolupráci s Katedrou hospodářských dějin Národohospodářské fakulty VŠE.

Zobrazit více ...

Ivo Strejček: "25 let od listopadu: a co dál?"

Přinášíme Vám text vystoupení předsedy správní rady ISEP Ivo Strejčka na semináři "25 let od listopadu 1989: a co dál?", který se konal 11. 12. 2014 na Vysoké škole ekonomické.

Zobrazit více ...

25. výročí listopadové revoluce: jedno z mých zamyšlení k tomuto posvátnému datu naší historie

Dne 29. prosince 2013 jsem uveřenil text "Kam jdeme?", který znovu uvádím na svých webových stránkách. Je mi líto, že jsem se téměř před rokem nemýlil. Bývám v posledních týden totiž tázán na to, jak vidím naši českou současnost v kontextu všeho, co jsme si po Listopadu v této zemi přáli. Je mi líto, že jsme jakýmsi obloukem zase tam kdesi zpátky.

Zobrazit více ...

Tajovský: Úniky centrálních bank

Nejjasněji zářící zrnka v kávové sedlině posledního dne roku 2013 mají podobu pár písmenných zkratek, jako jsou FED, ECB, ČNB, v závislosti na tom, kde zrovna kávu popíjíme.

Zobrazit více ...

Média ze semináře "20 let od rozdělení Československa"

Fotogalerie ze semináře "20 let od rozdělení Československa".

Zobrazit více ...

PL: Novinář vyprávěl, jak Slováci hnali Havla, který sotva utekl. Klausův muž uznal jednu zásluhu komunismu

Reportáž Radima Panenky na serveru parlamentnilisty.cz ze semináře ISEP "20 let od rozdělení Československa", který proběhl 5. 12. 2013 v Praze.

Zobrazit více ...

Tajovský: Pan Singer a paní Yellenová

Dva týdny od sešlápnutí devizového pedálu monetární politiky - a jeho aktuální přiživení v tomto týdnu - neumožňují sice dostatečný odstup potřebný ke sčítání zisků a ztrát, ale jisté zobecnění možné určitě je. A nakonec i hodnocení, minimálně argumentačního rámce činitelů ČNB.

Zobrazit více ...

Strejček ml.: JFK - 50 let poté

Přesně před padesáti lety, 22. 11. 1963, projížděla kolona amerického prezidenta Johna F. Kennedyho centrem Dallasu. Tisíce lidí, které stály to odpoledne v ulicích, přišly s nadšením byť jen na malý okamžik zahlédnout nejmladší hlavu státu v historii USA.

Zobrazit více ...

Tajovský: První světová válka stále aktuální

11. 11. 2013 uplynulo 95 let ode dne, kdy bylo ve vlaku poblíž francouzského Compiegne podepsáno příměří ukončující boje Velké války, které dnes říkáme první světová. 11. listopad 1918 znamenal sice konec bojů, ale bez reálné představy o budoucím vývoji v mnoha oblastech mezinárodních vztahů, politického, společenského a ekonomického života.

Zobrazit více ...

Tajovský: Vysvětlit, co vysvětlit nejde

O devizových intervencích ČNB už bylo napsáno mnohé – a určitě nikdo nečekal, že to bude jinak. S prohlášeními nominálně jednotné bankovní rady lze bezpochyby souhlasit v jednom bodě: kdo čte veřejné texty jejích členů, nemohl být nijak překvapený.

Zobrazit více ...

Média z konference "5 let od pádu Lehaman Brothers"

Podívejte se na videozáznam vystoupení a na fotogalerii z konference "5 let od pádu Lehman Brothers".

Zobrazit více ...

Tajovský: V unii nejsme jednou provždy

Až do razantního vystoupení Václava Klause česká předvolební kampaň prakticky postrádala „evropský“ rozměr. Nápad exprezidenta na vystoupení z unie vyvolal převážně negativní reakce, takže nyní máme jasno. Český postoj bude po volbách prounijní, a můžeme tak čekat, že na přímé dotazy z Bruselu zazní po letech váhavých „uvidíme“ spíše hlasité „ano“.

Zobrazit více ...

Tajovský: "Poslední slova před krizí: Ještě nikdy nebylo lépe..."

Málokdo vstupuje neustále do stejné řeky jako tvůrci moderní hospodářské politiky. Bylo-li nedělní páté výročí krachu investiční banky Lehman Brothers, největšího jednorázového krachu v americké historii, názornou ukázkou, pak předně naprosté nepoučitelnosti jedněch, amorálnosti druhých a naivity všech ostatních. Zkusme se s odstupem pěti let podívat na to, kdo do které skupiny patříme.

Zobrazit více ...

Strejček ml.: "Česká státní socialistická banka"

Období několika týdnů před každým volebním kláním je vždy pestré na spoustu bizarních návrhů, kterými se politické strany pokoušejí legální formou uplatit voliče, aby získaly jejich volební hlas.

Zobrazit více ...

Růst nestimulovat. Modlit se!

Údaje o vývoji evropských ekonomik v letošním prvním čtvrtletí a nijak zářné prognózy do měsíců dalších těžko mohou potěšit. Je ale s podivem, jak stádní překvapení vyvolávají. Spíš než pro ekonoma jde o úkol pro psychologa či psychiatra...

Zobrazit více ...

Prokletí minimální mzdy

"Ekonomie na teoretické i praktické rovině bezpočtukrát dokázala, že existuje přímá korelace mezi výší minimální mzdy a výší nezaměstnanosti. Institut minimální mzdy patří, z definice, mezi opatření, jimiž se do trhu práce vnáší rigidita."

Zobrazit více ...

K čemu skutečně slouží inflace

Text Ladislava Tajovského pro Hospodářské noviny, 10. 4. 2013

Zobrazit více ...

PL: "Novinářka na besedě varovala před Janem Fischerem"

Reportáž z našeho semináře "Nobelova cena pro EU" z 29. 11. 2012. Vyšlo na parlamentnilisty.cz 30. 11. 2012

Zobrazit více ...

Symbol úspěchu i zla je tady už 220 let

Ladislav Tajovský o založení, historii a současnosti New York Stock Exchange

Zobrazit více ...